Zaloguj się

login:
hasło:
zapamiętaj mnie | pomoc
logopeda.pl » Ankyloglosja a karmienie piersią
2015-01-07

Ankyloglosja a karmienie piersią

Marta Baj-Lieder Logopeda wczesnej interwencji, terapeuta ręki, terapeuta SI
Dzięki wczesnej ocenie budowy aparatu artykulacyjnego, już na oddziałach noworodkowych można stwierdzić, które dzieci mają przykrótkie wędzidełko podjęzykowe. Szybka ocena umożliwia zapobieganie wystąpienia różnych trudności nie tylko na późniejszym etapie życia, ale już właśnie w pierwszych dobach życia dziecka.

Jedną z głównych nieprawidłowości, jakie możemy zaobserwować to oczywiście problem ze ssaniem piersi, ponieważ to właśnie język pełni kluczową rolę w tej czynności.

Podaje się, że około 2-4% dzieci rodzi się z przykrótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Mama, która próbuje nakarmić dziecko z ankyloglosją odczuwa ból, z powodu nieprawidłowego uchwycenia brodawki. Skutkiem tego, karmienie dziecka staje się nieprzyjemne i mało efektywne. Dlatego właśnie, jeśli problemy ze ssaniem piersi wynikają z przykrótkiego wędzidełka podjęzykowego, powinno ono zostać natychmiast podcięte.

Oto objawy mogące świadczyć o przykrótkim wędzidełku podjęzykowym:
- język może przypominać kształtem serduszko (nie musi),
- ruchy języka są ograniczone,
- dziecko często przerywa ssanie,
- w trakcie ssania mleko może wypływać z buźki dziecka,
- podczas karmienia dziecko jest bardzo niespokojne,
- problemy z laktacją (mało efektywne ssanie nie pobudza wystarczająco laktacji),
- spadek wagi dziecka,
- zapalenie piersi u mamy, bolące brodawki.

Trudności ze ssaniem piersi są zależne od wędzidełka, a dokładnie od jego długości i elastyczności. Dlatego też, może się zdarzyć, że dziecko z nieznacznie skróconym wędzidełkiem poradzi sobie z umiejętnością pobierania pokarmu z piersi mamy. Jeśli natomiast karmienie dziecka jest trudne i bolesne należy rozważyć zabieg frenotomii. Obecność 2 lub 3 objawów z powyższej listy, powinno być sygnałem alarmowym dla rodzica lub doradcy laktacyjnego, pod którego opieką jest mama i dziecko. Szybkie podcięcie wędzidełka podjęzykowego zapobiega powstaniu wad zgryzu i wad wymowy, w późniejszych latach życia dziecka.


Image: www.freedigitalphoto.net
 

KomentarzeZaloguj się, aby dodać komentarz