Zaloguj się

login:
hasło:
zapamiętaj mnie | pomoc
logopeda.pl » Konsultacja logopedyczna - czyżby niezastąpiona?
2014-11-19

Konsultacja logopedyczna - czyżby niezastąpiona?

Maria Bzdak, studentka II roku Logopedii z audiologią na Uniwersytecie Łódzkim
W dzisiejszych czasach, dobie Internetu, dostęp do wiedzy, także logopedycznej, jest wręcz nieograniczony. Rodzic ma do dyspozycji książki, poradniki, czasopisma, blogi, fora dotyczące opieki nad dzieckiem. Są również specjaliści. Które ze źródeł są najlepsze? Gdzie szukać pomocy?

Książki/Poradniki
Na księgarnianych półkach znaleźć można wiele wartych uwagi pozycji dotyczących pielęgnacji  dzieci czy opieki nad nimi.
Nadal jednak, w wielu z nich brakuje rzetelnych, skonsultowanych z logopedami, informacji dotyczących konkretnie kształtowania się mowy oraz sygnałów, jakie w tej kwestii powinny niepokoić młodych, niedoświadczonych rodziców. Obfitują one w dane dotyczące ogólnego rozwoju psychomotorycznego, zabaw odpowiednich dla danego wieku, żywienia, pielęgnacji ciała, chorób wieku dziecięcego, jednak trudno tu znaleźć wskazówki dotyczące przykładowo stymulacji mowy w I roku życia.

Portale logopedyczne
Są zdecydowanie godnym źródłem wiedzy. Poza dokładnymi wskazówkami o rozwoju mowy, często można tu znaleźć także pomysły na zabawy logopedyczne czy adresy poradni.

Czasopisma

Często w magazynach dedykowanych młodym rodzicom pojawiają się rubryki prowadzone przez pedagogów, psychologów, a także logopedów, w których drukowane są listy z pytaniami zatroskanych opiekunów. Sam pomysł nie jest najgorszy, jednak mocno przypomina „leczenie przez Internet ”- diagnozę postawioną na podstawie internetowych opisów, nigdy nie mogących się równać z prawdziwą wizytą w lekarskim gabinecie.

Fora prowadzone przez rodziców dla rodziców

Zdecydowanie najgorsze źródło informacji. Brak jest tutaj rzetelnych informacji, popartych naukową wiedzą. Porady pisane są jedynie na podstawie doświadczeń rodziców z własnymi dziećmi i niejednokrotnie głoszą tezy, że wszelkie nieprawidłowości czy niepokojące sygnały miną samoistnie, a dziecka „(…)nie warto ciągać po lekarzach…”.

Nic nie zastąpi konsultacji?
Jednak żadne z powyższych źródeł nie jest w stanie zastąpić konsultacji logopedycznej, z rzetelną diagnozą oraz indywidualnie dostosowanym programem terapii.

Opiekun czy nawet specjalista udzielający porad na odległość nie jest w stanie dokładnie zaobserwować wszelkich symptomów zaburzenia - nie widzi przecież dziecka, czy - jak w przypadku rodzica - nie ma odpowiedniej wiedzy.  Ponadto znalezione porady nigdy nie są uniwersalne - każde dziecko jest inne, jego rozwój przebiega nieco inaczej, być może wymaga ono innych ćwiczeń czy dłuższego czasu ich wykonywania, co rówieśnicy w tym samym wieku.

Dopiero specjalista jest w stanie w pełni rozwiać wątpliwości lub pomóc, indywidualnie dobierając zadania.

Wszelkie źródła mogą być jedynie wskazówką, podpowiedzią co powinno niepokoić, nigdy jednak nie mogą stać się formą zastępczą dla logopedycznej konsultacji.

KomentarzeZaloguj się, aby dodać komentarz