Zaloguj się

login:
hasło:
zapamiętaj mnie | pomoc
logopeda.pl » Odruch Moro
2011-09-30

Odruch Moro

Marta Baj Lieder, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta ręki
Ernst Moro jest znany jako pediatra, który wykazał, że karmienie piersią znacznie lepiej wpływa na odporność dziecka niż karmienie butelką, jednak sławę przyniosło mu opisanie reakcji, nazwanej od jego nazwiska-odruchem Moro.

Odruch Moro pojawia się już w życiu płodowym około 28 tygodnia życia i jest obecny u zdrowych noworodków, a powinien zostać wygaszony około 4 miesiąca życia.


Reakcja Moro składa się z dwóch faz; pierwszej kiedy dziecko bierze wdech, a towarzyszy temu wyprost kończyn górnych i dolnych, zwykle palce dzieci są tutaj rozsunięte oraz z fazy drugiej kiedy to następuje wydech, dziecko zaczyna płakać, dłonie zaciskają się, a kończyny przechodzą w pozycję obejmowania.


Odruch Moro jest brany pod uwagę przy ocenie stanu zdrowia noworodka, a niewłaściwa jego forma może być alarmem dla lekarza, że dzieje się coś niepokojącego. W przypadku uszkodzenia neuronów ruchowych odruch ten nie występuje lub bywa bardzo słaby, natomiast w przypadku złamania czy zwichnięcia obojczyka lub porażenia Erba, odruch Moro będzie asymetryczny. Brak odruchu Moro występuje również u noworodków z poważnymi uszkodzeniami mózgowymi, jednak należy pamiętać, że nie zawsze, ponieważ u wcześniaka odruch ten może być trudny do wywołania. Nie tylko forma tej reakcji, ale również zbyt długo występujący odruch Moro może być objawem niepokojącym i może świadczyć nawet o opóźnieniach dojrzewania neurologicznego.


Odruch Moro wywołuje się u dzieci nagłym bodźcem takim jak głośny dźwięk, ostre światło, nagły ruch, zmiana pozycji, nagła zmiana temperatury, odczucie bólu czy bodziec przedsionkowy.


Przetrwały odruch Moro ma ogromny wpływ na życie dziecka, nie tylko sprawia, że jest ono nadwrażliwe na pewne bodźce, ale wpływa również na uwagę, równowagę i koordynację ruchową, powoduje, że układ przedsionkowy nie działa prawidłowo, a co za tym idzie pojawia się lęk wysokości, choroba lokomocyjna czy niepewność grawitacyjna. Dzieci z przetrwałym odruchem Moro nie lubią nowych sytuacji, często towarzyszy im uczucie lęku, a także mają problemy z adaptacją do nowych miejsc.

Źródlo: 1) „Jak osiągać sukcesy w nauce? Uwaga, równowaga i koordynacja” Sally Goddard Blythe


2) Materiały własne

Image: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=3062

KomentarzeZaloguj się, aby dodać komentarz