Zaloguj się

login:
hasło:
zapamiętaj mnie | pomoc
logopeda.pl » Przyczyny trudności w karmieniu piersią
2014-12-10

Przyczyny trudności w karmieniu piersią

Marta Baj-Lieder Logopeda wczesnej interwencji, terapeuta ręki, terapeuta SI

Karmienie piersią jak i pozostałe etapy związane z przyjmowaniem pokarmów, ma znaczący wpływ na rozwój mowy dziecka. Triada ssanie-oddychanie-połykanie jest silnie powiązana z rozwojem kolejnych umiejętności pokarmowych takich jak odgryzanie, żucie czy picie z kubka otwartego, co natomiast wpływa na modelowanie wzorców artykulacyjno-fonacyjnych.
Dlatego też wszelkie nieprawidłowości związane z budową i funkcjonowaniem w obrębie jamy ustnej oraz twarzoczaszki powinny być jak najszybciej wspierane postępowaniem terapeutycznym.

Do najczęstszych patologii w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki zaliczamy nieprawidłowe napięcie mięśniowe przejawiające się nadmiernym napięciem (hipertonia) lub obniżonym napięciem mięśniowym (hipotonia); asymetrię ułożeniową czy mikrogenię, czyli nadmierne cofnięcie się żuchwy.
W obrębie podniebienia twardego może to być zbyt mocno wysklepione podniebienie (typ gotycki), a w przypadku podniebienia miękkiego nieprawidłowości anatomiczne lub zaburzona praca związana z podnoszeniem i opuszczaniem podniebienia.

Słabo rozwinięte poduszeczki tłuszczowe policzków występujące u dzieci z niską masą ciała lub u dzieci przedwcześnie urodzonych również mogą zaburzać efektywne ssanie piersi.

W zakresie warg może to być zbyt silne napięcie warg (hipertonia) lub przeciwnie, zbyt słabe zaciśnięcie warg (hipotonia), natomiast w przypadku języka może to być zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe; układanie się języka w jedną ze stron (asymetria). To, co możemy zaobserwować to również makroglosja, czyli zbyt duży język, którego masa wypełnia całą jamę ustną, a także wzmożone cofanie się języka w głąb jamy ustnej (retrakcja).

We wszystkich powyżej opisanych przypadkach bardzo ważna jest wczesna diagnostyka, a także wsparcie zarówno logopedy wczesnej interwencji bądź neurologopedy jak również doradcy laktacyjnego. Opisane nieprawidłowości są tylko przykładami patologii, mogą być one również objawem współwystępującym z innym zaburzeniem.

Postępowanie terapeutyczne będzie wiązało się nie tylko z usprawnianiem zaburzonej funkcji, ale również dostosowaniem pozycji do karmienia, do konkretnego przypadku. W niektórych sytuacjach karmienie piersią będzie musiało być wspierane innymi sposobami dokarmiania.


Źródło
1)    Karmienie piersią w teorii i praktyce, Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A.
2)    Everything from bottlers and breastfeeding to health speech development, Bahr D.
 

KomentarzeZaloguj się, aby dodać komentarz