Zaloguj się

login:
hasło:
zapamiętaj mnie | pomoc
logopeda.pl » Przyczyny uszkodzenia słuchu
2010-12-01

Przyczyny uszkodzenia słuchu

Marta Baj Logopeda, specjalista wczesnej interwencji
Do uszkodzenia słuchu może dojść w trzech różnych okresach życia człowieka.

Pierwszy moment to okres prenatalny, gdzie na wskutek  między innymi chorób przebytych przez matkę, zakażeń, czynników toksycznych czy zaburzeń hormonalnych dochodzi do uszkodzenia słuchu lub niedorozwoju narządu słuchu u płodu. Poważnym zagrożeniem jest również promieniowanie rentgenowskie,  dlatego też każda kobieta przed badaniem powinna uprzedzać lekarza o tym, że jest w ciąży.


Lista szkodliwych czynników mogących zadziałać tym okresie jest długa, do najbardziej popularnych zaliczamy choroby wirusowe takie jak: opryszczka, półpasiec, ospa, świnka, różyczka, odra oraz zakażenie toksoplazmozą.


Im szybciej szkodliwe czynniki zadziałają, tym gorzej, ponieważ mogą doprowadzić nawet do niedorozwoju narządu słuchu dziecka, dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta w ciąży już od pierwszych dni dbała o siebie i dziecko, i tym samym unikała hałasu, stresu, leków, które nie zostały przepisane przez lekarza czy  używek takich jak alkohol czy nikotyna.


         Upośledzenie słuchu może zostać również nabyte w wyniku dziedziczenia niewłaściwego materiału genetycznego, wówczas może wystąpić  jako niedosłuch izolowany lub mogą mu towarzyszyć inne zaburzenia.


      Okres okołoporodowy, to drugi moment w którym może dojść do uszkodzenia słuchu. Wszelkiego rodzaju urazy okołoporodowe, wcześniactwo, niska masa ciała w momencie przyjścia na świat, niedotlenienia, zamartwica, choroby przebyte przez dziecko w tym czasie np. żółtaczka, mogą mieć istotny wpływ na nieprawidłowy rozwój słuchu.


     Trzeci bardzo ważny moment to okres wczesnego dzieciństwa, w którym słuch dziecka jest równie mocno narażony na negatywne czynniki. Niedosłuch powstający w tym czasie nazywany jest nabytym. Wszystkie choroby zakaźne i przewlekłe, przyjmowanie antybiotyków, które są niewłaściwie dobrane lub są na liście antybiotyków o szkodliwym działaniu, będą poważnym zagrożeniem dla słuchu dziecka. Uszkodzenie słuchu może być również skutkiem niedoleczonego przeziębienia, częstych lekceważonych infekcji czy zapalenia ucha środkowego.  Mówiąc o nabytych uszkodzeniach słuchu, nie można zapominać o nadmiernym hałasie, w którym tak często przebywamy i który również wyrządza wiele szkód.
Chociaż znamy tak wiele przyczyn uszkodzenia słuchu u dzieci i część z nich możemy unikać,  nadal „w około 3-10% przypadków niedosłuchów etiologia ich jest nieznana” 1, mimo wszystko wcześnie wykryty niedosłuch u dziecka nie musi przekreślać jego szans na normalne życie, dlatego od kilku lat przeprowadzane są w szpitalach przesiewowe badania słuchu u noworodków.


[1] „Mowa dzieci niedosłyszących i głuchych”, W: Logopedia pytania i odpowiedzi, podręcznik akademicki.

KomentarzeZaloguj się, aby dodać komentarz